HASAN EFENDİ BİN HÜSEYİN VAKFI

(İSTANBUL 1111 H. / 1700 M.)

Dârülhadis’de haftada iki gün, öğle namazından sonra talebeye miras hukuku dersi verilip, ders veren hocaya, günlük beş akçe, Şeyhulkurra ve ders veren hoca efendiler derslerin bitiminde vakıf kurucusunun kendisi, anne-babası, talebeler ve ahalinin selâmeti, Müslüman esirlerin kurtulması, gazilerin zafer kazanması ve padişahın adil olması için dua edeceklerdir.

ŞEYH ALİ EFENDİ BİN ŞEYH HAMZA EFENDİ VAKFI

(BURSA 1253 H. / 1838 M.)

Tekke’de halkın güvenliği, padişah ve devletin ömrünün uzun olması, gaziler, İslam askerleri ve hacıların selâmeti için dua edilecektir.

Halkın Selameti, Mücahit ve Gazilerin Zaferi, Padişahın Adaleti için Dua Ettiren Vakıf

-Hoş geldin Ömer. Atasözleri yarışması ne oldu?

-Hoş bulduk. Ne olduğu belli olmuyor mu? O kadar hazırlandık. Bütün soruları bildik. Yedek sorularda, yarışmayı sunan sunucu bize haksızlık etti. Bu da yetmiyormuş gibi sessiz anlatım bölümünde rakip okulun yarışmacısının unuttuğu soru için tekrar zarfa bakmasına müsaade etti. Hazır kazandığımız yarışma gitti. Elimizdeki yarışmayı kaybettik yani.

-Bu duruma itiraz etmediniz mi?

-Etmez olur muyuz? Yarışmadan hemen sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe verdik.

-Yaptığımız iş ne olursa olsun, hepimiz adil olmalıyız. Allah, Kur’an’da bu konuda ne çok bahsediyor. Bu insanlar, bunlardan büsbütün habersiz mi?

-Bahsedilmez olur mu? Bırak dinî içerikli dersleri, değerler eğitiminde bile bu konu anlatılmıştır.

-Öyleyse bu insanlar neden böyle davranıyor? Niçin adil olmuyorlar? Keşke bu değerler öğrencilik yıllarında bu insanlara kazandırılsa…

-Elbette kazandırılıyor ama sunucu gereken ölçüde bundan nasibini almamış anlaşılan.

-Sunucu bize haksızlık etse de bizden başkalarına haksızlık etmemesi için dua edeceğim.

-Şimdi sana bununla ilgili vakıf anlatsam inanmazsın.

-Bununla ilgili nasıl bir vakıf olabilir ki?

-İyi dinle o zaman. Miladi 1700 yılında yaşayan Hasan Efendi malın bir kısmını ne yapılsın diye vakfetmiş biliyor musun?

-Merak ettim şimdi. Ne için vakfetmiş?

-Haftada iki gün öğle namazından sonra öğrencilere miras hukuku dersi verilsin; bu talebeler Müslüman esirlerin kurtarılması, gazilerin zafer kazanması ve padişahın adil olması için dua etsinler; vakıfta yatılı olarak kalan yoksul öğrencilerden üst katlarda kalan alt katlarda kalanlara yardımcı olsunlar diye…

Kaynak T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü

İlginç Vakıflar -2 Yayını