TASHİH-İ HURUF DERSLERİ

Bayan öğrencilerimize yönelik Kur’an-ı Kerim’in telaffuzundaki ses ve genel okuma kurallarının öğretildiği ileri düzey bir eğitimdir. Öğrencilerimizin en iyi şekilde Kur’an okuyabilmeleri için her pazartesi günü saat 10:30 – 12:15 aralığında derslerimiz devam etmektedir.

PEYGAMBERLER TARİHİ OKUMALARI

İlk peygamber Hz. Adem a.s.’dan son peygamber Hz. Muhammed a.s.’a kadar gelen tüm peygamberlerin ibretli hayat kıssalarının işlendiği ve hikmet manzaralarının seyredildiği peygamberler tarihi okumaları bayan katılımcılarımız ile her pazartesi günü saat 12:30 – 13:15 saatleri arasında imarethane sohbet meclisinde.

FAZİLETLER MEDENİYETİ OKUMALARI

Peygamber efendimiz s.a.v.’in tebliğ ve eğitimiyle karanlıklar çağını yaşayan insanlardan faziletler medeniyetine dönüşen bir toplum ve insanlığın ele alındığı konularıyla faziletler medeniyeti okumaları her pazartesi günü saat : 14:00 – 15:00 arası imarethane sohbet meclisinde.

HÜSN-İ HAT DERSLERİ

Hüsn-i hat, İslâm yazıları için kullanılan bir tâbirdir. İslâm yazı çeşitlerinin estetik ölçü ve en güzel şekliyle yazılmasına denilir.  Yazının en güzel hali ile sanata dönüşmesi Hüsn-i Hat dersleri siz bayanlar için her salı günü 13:30 – 16:40 arasında imarethane eğitim sınıfında.

TEFSİR OKUMALARI

Kur’an-ı Kerim ayetlerinin ruhlara şifa veren ufkuna varılmaz derin mana ikliminde anlamaya, büyük müfessirlerin rehberliğinde işlenen tefsir ve kırık meal tefsir çalışmalarımız siz bayanlar için her çarşamba günü saat 10:00’da İmarethane sohbet meclisinde.

SİYER-İ NEBİ OKUMALARI

Peygamber efendimiz sav.’in ashabıyla birlikte yaşadığı o eşsiz numune hayatın ayrıntılarına, bizlere nasihat olarak yansıyan olaylara ve bir hayat tarzının şekillenmesine vesile olan Üsve-i Hasene Hz. Muhammed sav.’in manevi denizine her perşembe saat: 10:00’da yelken açıyoruz.

FIKIH OKUMALARI

Bu eğitimlerimizde ibadetlerin ve kulluk vazifelerimizin içerdikleri ruha, taşıdıkları manaya, vermek istedikleri mesajla dikkat çekilir. Abdestin-namazın, zekatın-haccın, orucun-evlenmenin, alış-verişin, helâlin-haramın, yemenin-içmenin, özetle genelde maddi hayata yönelik kişiye ve sosyal hayatı ilgilendiren her olayın Efendimizin sav. öğrettiği usulüne uygun ve en doğru şekilde hayata geçirilmesi için her perşembe günü saat 11:00’da bayanlara özel fıkıh derslerimize bekliyoruz.